|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Yes |
| Warranty: | 1 Year |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
The WT-25 is a wireless thermostat which is designed to regulate the temperature in your home by control gas boiler on/off. Programmable wireless thermostats allow you to enter an ideal comfort temperature and switch the heating on or off in order to maintain this setpoint temperature.
| Item Number | WT-25 |
| Display | LCD (blue) |
| IP Rating | IP30 |
| Temperature Accuracy | 0.5C |
| Thermostat Dimension | 87.5x87.5x27.2mm |
| Material | ABS+PCS(ROHS certificated) |
| Power Input | AAA*2 |
| Set Temp Range | 5~35ºC |
| Ambient Temp | 0~50ºC |
| Floor Temp | 0~80ºC |
| Relative Humidity | 85% |
| Sensor Type | Internal NTC 10K at 25°C |
| Battery LIfe | 1 Year |
| Accuracy | ± 1ºC |
| Modes | Manual /Away/Schedule |
| Frost Protection | yes |
| Window Open Detection | yes |
| Programmable/Schedule | yes |
| Interaction Method | press button |
| Directives | 2014/35/EU, 2014/30/EU, 2014/53/EU, 2011/65/EU 2012/19/EU, 2015/1188/EU |
| Language | / |
| Certification | CE (RED/ECM/LVD) ,Rohs |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Shipping and storage temperature | -10°C to +50°C |
| OEM levels | 1. Customized logo and package 2. Customized software (change to customer's user interface and control logic) 3. Customized hardware(change the PCB and schematic based on the request) |

Q1: Are you a manufacturer or trading company?
We are professional OEM/ODM thermostat manufacturer since 2003 based in Xiamen, Fujian provice, CHina.
Q2: What is your MOQ for batch order?
300 PCS
Q3: What is your stand lead time?
Samples : 3-5 workding days, Batch: 30-40 days
Q4: What certification do you have for your products?
CE/ROHS, FCC,UKCA, REACH(according to request)
Q5: What is your product warranty ?
1 year
Q6: How is the logo print and customized package?
We accept normally 1 color logo print, and customized CMYK printed box.
Q7: Do you have free spares for each order?
We don't have free spares but have free reparing or replacement policy , the qualify rate is 99.5%.
Q8: What is your advantage?
We have the largest manufacturing plant, full manufacturing lines, intact QC/QA systems, concentrated thermostat OEM&ODM service
Q9: What is your main market?
Whole Europe/ME/ Asia/Latin America/ US /Canada