Advanced Wi-Fi Smart Thermostat with Auto-Scheduling, Geofencing Technology, and Built-in Sensors for Efficient Heating
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Yes |
| Warranty: | 1 Year |
360° Virtual Tour
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
ISO9001:2015 certificate
ISO14001
Find Similar Products
Basic Info.
- ventilation mode
- mechanical ventilation
- Certification
- ISO9001
- Color
- White/Black
- Installation
- Wall Mounted
- Programmable
- Yes
- Application
- Electric Heating, Boiler Control
- Multi-Language
- Yes
- Floor Sensor
- Yes
- Sensor Type
- Ntc 10K
- OEM Packakge
- Yes
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 86*86*15.8
- Trademark
- none
- Origin
- China
- HS Code
- 9032100000
- Production Capacity
- 1500000 PCS/Year
Product Description
HT-CS08W is a smart APP controlled WIFI programmable thermostat which works with Amazon Alexa&Google Assistant voice control. According to the present temperature,the thermostat will automatically start or stop the controlled object such as valve, heating floor, heating wall, electric heater etc. This thermostat has a elegant,sleeker design with a 4" LCD touch screen ensuring an excellent user experience of temperature control.

Technical Spec
| Item Number | HT-CS08 |
| Thermostat Dimension | 86x86x18.7mm |
| Material | ABS+PCS(ROHS certificated) |
| Power Input | 230VAC,50/60HZ |
| Load Current | 16A |
| Set Temp Range | 5~35ºC |
| Ambient Temp | 0~50ºC |
| Floor Temp | 0~80ºC |
| Relative Humidity | 85% |
| Sensor Type | NTC 10K |
| Accuracy | ± 1ºC |
| Modes | Manual (permanent hold)/schedule/eco |
| External Sensor | Yes (floor sensor) |
| Floor Protection | yes |
| Over Heat Protection | yes |
| Programmable/Schedule | yes |
| Interaction Method | Touch TFT LCD Screen |
| Language | English/Spanish/German/Italian/Portuguese |
| Certification | CE (RED/ECM/LVD) ,Rohs, UL(according to request), FCC, Energy Star (According to request) |
| OEM levels | 1. Customized logo and package 2. Customized software (change to customer's user interface and control logic) 3. Customized hardware(change the PCB and schematic based on the request) |
Details
FAQ
Q1: Are you a manufacturer or trading company?
We are professional OEM/ODM thermostat manufacturer since 2003 based in Xiamen, Fujian provice, CHina.
Q2: What is your MOQ for batch order?
300 PCS
Q3: What is your stand lead time?
Samples : 3-5 workding days, Batch: 30-40 days
Q4: What certification do you have for your products?
CE/ROHS, FCC,UKCA, REACH(according to request)
Q5: What is your product warranty ?
1 year
Q6: How is the logo print and customized package?
We accept normally 1 color logo print, and customized CMYK printed box.
Q7: Do you have free spares for each order?
We don't have free spares but have free reparing or replacement policy , the qualify rate is 99.5%.
Q8: What is your advantage?
We have the largest manufacturing plant, full manufacturing lines, intact QC/QA systems, concentrated thermostat OEM&ODM service
Q9: What is your main market?
Whole Europe/ME/ Asia/Latin America/ US /Canada
1.5M pieces thermostatatic controllers per year
Q11: What is the trading term&payment term?
FOB Xiamen, 50% TT or L/C
Q12: How long have you been in the industry?
20
For more details please contact our support team or visit our website etopeco.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Others
- Electric Floor Heating Thermostat
- Advanced Wi-Fi Smart Thermostat with Auto-Scheduling, Geofencing Technology, and Built-in Sensors for Efficient Heating