WiFi Room Color Touch Electric Heating System Thermostat with Smart APP Thermostat
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Customized: | Non-Customized |
| Certification: | RoHS, ISO9001, CE |
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2022
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
ODM Services
OEM Services
Management Certification
Fast Delivery
The supplier provides ODM services
The supplier provides OEM services for popular brands
The supplier has quality management system certification, including:
ISO9001:2015 certificate
ISO14001
ISO9001:2015 certificate
ISO14001
The supplier can deliver the goods within 30 days
Sign In to see all verified strength labels (27)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- HT-CS01
- Brand
- E-Top
- Display Type
- TFT
- Floor Heating Part Type
- Floor Heating Thermostats
- Programmability
- 7 Days Programming
- Ambient
- 0~50°c
- Design Style
- Modern
- Dimensions
- 130X87X18.7mm
- Network
- WiFi/Wireless
- Usage
- Electric Heating System
- Warranty
- 1 Year
- Transport Package
- Standard Packaging
- Specification
- 2.4inch TFT color screen
- Trademark
- costom
- Origin
- China
- HS Code
- 9032100000
- Production Capacity
- 1000000PCS/Years
Product Description
HT-CS01 is a smart APP-controlled WIFI programmable thermostat that works with Amazon Alexa&Google Assistant voice control. According to the current temperature, the thermostat will automatically start or stop the controlled object such as the valve, heating floor, heating wall, electric heater, etc. This thermostat has an elegant, sleeker design with a 4.3" LCD touch screen ensuring an excellent user experience of temperature control.
Product Features
- WIFI Remote Control, Support both IOS & Android
- 4.3-inch colorful touch screen operation.
- Water Heating System
- Adjustable Economy Mode, MAN mode & PRG Mode
- 7 days Programmable
- Over-heating Protection
- Multi-language select
- CE, ROHS certificate
| Item Number | HT-CS01 |
| Thermostat Dimension | 130x87x18.7mm |
| Material | ABS+PCS(ROHS certificated) |
| Power Input | 230VAC,50/60HZ |
| Load Current | 16A |
| Set Temp Range | 5~35ºC |
| Ambient Temp | 0~50ºC |
| Floor Temp | 0~80ºC |
| Relative Humidity | 85% |
| Sensor Type | NTC 10K |
| Accuracy | ± 1ºC |
| Modes | Manual (permanent hold)/schedule/eco |
| External Sensor | Yes (floor sensor) |
| Floor Protection | yes |
| Over Heat Protection | yes |
| Programmable/Schedule | yes |
| Interaction Method | Touch TFT LCD Screen |
| Language | English/Spanish/German/Italian/Portuguese |
| Certification | CE (RED/ECM/LVD), Rohs, UL(according to request), FCC, Energy Star (According to request) |
| OEM levels | 1. Customized logo and package 2. Customized software (change to customer's user interface and control logic) 3. Customized hardware(change the PCB and schematic based on the request) |








Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Others
- Electric Floor Heating Thermostat
- WiFi Room Color Touch Electric Heating System Thermostat with Smart APP Thermostat
Related Categories
Hot Searches
More