Smart WiFi Room China Factory Fan Coil Thermostat with APP Control Thermostat
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Customized: | Non-Customized |
| Certification: | RoHS, ISO9001, CE |
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2022
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
ODM Services
OEM Services
Management Certification
Fast Delivery
The supplier provides ODM services
The supplier provides OEM services for popular brands
The supplier has quality management system certification, including:
ISO9001:2015 certificate
ISO14001
ISO9001:2015 certificate
ISO14001
The supplier can deliver the goods within 30 days
Sign In to see all verified strength labels (27)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- FT-08
- Brand
- E-Top
- Display Type
- LCD
- Floor Heating Part Type
- Fan Coil Unit
- Programmability
- 7 Days Programming
- Ambient
- 0~50°c
- Design Style
- Modern
- Dimensions
- 86*86*15mm
- Network
- Wireless/Wore
- Usage
- Fan Coil Unit
- Warranty
- 1 Year
- Transport Package
- Standard Packaging
- Specification
- 86*86*15mm
- Trademark
- costom
- Origin
- China
- HS Code
- 9032100000
- Production Capacity
- 1000000PCS/Years
Product Description
FT-08 is a WiFi-enabled air conditioner water pipe fan coil thermostat which is designed with black or white color. The thermostat is featured with traditional easy-to-read LCD with appropriate user interface design of set temp and room temp.
The thermostat allows users to do 7 days program locally or by the Smart App.
Besides WiFi, the thermostat also supports Bacnet/Modbus communication for building management. It also supports other Smart functionalities such as another thermostat such as frost protection, and open window detection.
The thermostat can also be used for floor heating with different interface designs, as video on the right. Check about the floor heating version HT-08 here.
The thermostat allows users to do 7 days program locally or by the Smart App.
Besides WiFi, the thermostat also supports Bacnet/Modbus communication for building management. It also supports other Smart functionalities such as another thermostat such as frost protection, and open window detection.
The thermostat can also be used for floor heating with different interface designs, as video on the right. Check about the floor heating version HT-08 here.
Product Overview
| Item Number | FT-08 |
| Color | Black or white plastic housing |
| Display | Black or White LCD |
| Application | 2 pipes or 4 pipes water fan coil |
| Motor Control | ON/OFF or 0-10V modulate the output |
| Fan speed control | 3 fan speeds (low/mid/high) or 0-10V output |
| Total terminal | 9 |
| Extended functions | Room card, window card, external sensors |
| Thermostat Dimension | 86*86*15 |
| Material | Anti-flame ABS+PCS(ROHS certificated) |
| Power Input | 110-230VAC, 24VAC/DC |
| Load Current | 3A for each relay |
| Set Temp Range | 5~35ºC |
| Display Temp | 0~99ºC |
| Ambient Temp | 0~50ºC |
| Relative Humidity | 85% |
| Sensor Type | NTC 3950 10K |
| Accuracy | ± 1ºC |
| Modes | Manual /schedule/eco |
| External Sensor | External air temp. sensor or flow water temperature |
| Floor Protection | yes |
| Programmable/Schedule | yes |
| Interaction Method | Touch LCD panel |
| Language | English |
| App | Tuya Smart, Smart Life |
| Certification | CE (ECM/LVD), Rohs |
| OEM levels | 1. Customized logo and package 2. Customized software (change to customer's user interface and control logic) 3. Customized hardware(change the PCB and schematic based on the request) |







Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Others
- FCU Thermostat
- Smart WiFi Room China Factory Fan Coil Thermostat with APP Control Thermostat
Related Categories
Hot Searches
More