Digital Room Thermostat for Fan Coil Unit with Big LCD Screen
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Yes |
| Warranty: | 1 Year |
360° Virtual Tour
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
ISO9001:2015 certificate
ISO14001
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- FT-CS03
- ventilation mode
- mechanical ventilation
- Certification
- ISO9001
- Color
- Black/White
- Installation
- Wall Mounted
- Programmable
- Yes
- Application
- Water Pipe Fan Coils
- Fan Speeds
- Low/MID High or 0-10V
- Valve
- on/off or Modulate
- Communication
- Modbus or Bacnet
- Room Card
- Key Card or Window Card
- Humidity Sensor
- Yes
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 530*400*375
- Trademark
- none
- Origin
- China
- HS Code
- 9032100000
- Production Capacity
- 1500000 PCS/Year
Product Description
The ETOPECO FT-CS03 is a color screen fan coil thermostat that allows 3 fan speeds control, on off valve control for traditional water pipe fan coil installation. It also enables 7 days schedule edit, different working modes, language option, and remote App control via Tuya Smart or Smart Life. The thermostat supports OEM user graphic to be integrated with the customers' own control logic.

Technical Spec
| Item Number | FT-CS03 |
| Color Option | white/black |
| Thermostat Dimension | 130x87x18.7mm |
| Material | ABS+PCS(ROHS certificated) |
| Power Input | 230VAC,50/60HZ |
| Load Current | 3A |
| Set Temp Range | 5~35ºC |
| Ambient Temp | 0~50ºC |
| Relative Humidity | 85% |
| Sensor Type | NTC 10K |
| Accuracy | ± 1ºC |
| Modes | Manual /schedule/eco |
| Valve Control | ON/OFF |
| Fan speeds | 3 fan speeds (low ,mid, high), 0-10v fan speeds |
| Over Heat Protection | yes |
| Programmable/Schedule | yes |
| Interaction Method | Touch TFT LCD Screen |
| Language | English/Spanish/German/Italian/Portuguese |
| Certification | CE (RED/ECM/LVD) ,Rohs |
| OEM levels | 1. Customized logo and package 2. Customized software (change to customer's user interface and control logic) 3. Customized hardware(change the PCB and schematic based on the request) |
Work with split controller


FAQ
Q1: Are you a manufacturer or trading company?
We are professional OEM/ODM thermostat manufacturer since 2003 based in Xiamen, Fujian provice, CHina.
Q2: What is your MOQ for batch order?
300 PCS
Q3: What is your stand lead time?
Samples : 3-5 workding days, Batch: 30-40 days
Q4: What certification do you have for your products?
CE/ROHS, FCC,UKCA, REACH(according to request)
Q5: What is your product warranty ?
1 year
Q6: How is the logo print and customized package?
We accept normally 1 color logo print, and customized CMYK printed box.
Q7: Do you have free spares for each order?
We don't have free spares but have free reparing or replacement policy , the qualify rate is 99.5%.
Q8: What is your advantage?
We have the largest manufacturing plant, full manufacturing lines, intact QC/QA systems, concentrated thermostat OEM&ODM service
Q9: What is your main market?
Whole Europe/ME/ Asia/Latin America/ US /Canada
1.5M pieces thermostatatic controllers per year
Q11: What is the trading term&payment term?
FOB Xiamen, 50% TT or L/C
Q12: How long have you been in the industry?
20
For more details please contact our support team or visit our website etopeco.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Others
- Electric Floor Heating Thermostat
- Digital Room Thermostat for Fan Coil Unit with Big LCD Screen